FG22X7R1H225KNT00
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
DataSheet
FG22X7R1H225KNT00 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)