0805ZC474JAT4A
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805
DataSheet
0805ZC474JAT4A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)