CHV0603N250391JCT
Description
CAP CER 390PF 250V C0G/NP0 0603
DataSheet
CHV0603N250391JCT PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)