VJ1206V105MXJRW1BC
Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 1206
DataSheet
VJ1206V105MXJRW1BC PDF
Type Description
Series:VJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.041" (1.05mm)