VJ0805D1R6BLCAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
VIGOR # :
Description
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
VJ0805D1R6BLCAC PDF
Type Description
Series:VJ HIFREQ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1.6 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)