SK097C105MAR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 500V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SK097C105MAR PDF
Type Description
Series:SK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.669" L x 0.200" W (17.00mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.599" (15.22mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.575" (14.60mm)