
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FTC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 pF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 630V |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Soft Termination |
| Ratings: | - |
| Applications: | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.083" (2.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FTC1206X7R631-103KNE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 470PF 10V X7R 1808
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
CONN MINI SAS RCPT 50POS SLD SMD