C2012CH2A152K060AA
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 100V CH 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C2012CH2A152K060AA PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:CH
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.030" (0.75mm)