C2220C332KHRACAUTO
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 3300PF 3KV X7R 2220
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C2220C332KHRACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto X7R HV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:3300 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.061" (1.55mm)