CML1206C0G180JT50V
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CML1206C0G180JT50V PDF
Type Description
Series:CML_C0G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:18 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.030" (0.75mm)