WKO470MCPCREKR
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
WKO470MCPCREKR PDF
Type Description
Series:WKO
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:440VAC
Temperature Coefficient:U2J
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)