SR405E475MARTR1
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 4.7UF 50V Z5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SR405E475MARTR1 PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.460" (11.68mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)