W3L1ZC474MAT1S
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0612
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
W3L1ZC474MAT1S PDF
Type Description
Series:IDC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL (Multi-Terminal)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0612 (1632 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)