VJ0505D0R2VXPAJ
Description
CAP CER 0.2PF 250V C0G/NP0 0505
DataSheet
VJ0505D0R2VXPAJ PDF
Type Description
Series:VJ QUAD HIFREQ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.2 pF
Tolerance:±0.05pF
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Size / Dimension:0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)