2211YA250102KXRSPU
Manufacturer
Syfer
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 2211
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
2211YA250102KXRSPU PDF
Type Description
Series:FlexiCap™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination, High Voltage
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2211 (5728 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.100" (2.54mm)