C0603H472F5GACT500
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 0603
DataSheet
C0603H472F5GACT500 PDF
Type Description
Series:SMD Indust C0G HT200C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:Low ESL, High Temperature
Ratings:-
Applications:Downhole
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)