GMC10X5R225K16NT
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
DataSheet
GMC10X5R225K16NT PDF
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)