C2225C155K5RACTU
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 2225
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C2225C155K5RACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.049" (1.25mm)