FK20X7R1E225KN006
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FK20X7R1E225KN006 PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)