CL21A475KPFNNWE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
Description
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CL21A475KPFNNWE PDF
Type Description
Series:CL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.053" (1.35mm)