FG16X7S2A335KRT00
Description
CAP CER 3.3UF 100V X7S RADIAL
DataSheet
FG16X7S2A335KRT00 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)