C0805X563J2RAC7800
Description
.056UF 200V
DataSheet
C0805X563J2RAC7800 PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R Flex
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)