C4540C104JBGACAUTO
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 630V C0G/NP0 4540
DataSheet
C4540C104JBGACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto C0G HV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:630V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Nonstandard SMD
Size / Dimension:0.449" L x 0.402" W (11.40mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.106" (2.70mm)