C1608X7R1V474K080AE
Description
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0603
DataSheet
C1608X7R1V474K080AE PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:35V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)