C1005X8R2A151K050BE
Description
CAP CER 150PF 100V X8R 0402
DataSheet
C1005X8R2A151K050BE PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:150 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)