CHV2225N1K0204KXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.2UF 1KV X7R 2225
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CHV2225N1K0204KXT PDF
Type Description
Series:CHV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.250" W (5.70mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)