HV2220Y102KXMATHV
Manufacturer
Vishay / Vitramon
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 5KV X7R 2220
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HV2220Y102KXMATHV PDF
Type Description
Series:HV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:5000V (5kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.106" (2.70mm)