CGA5L2X5R1E225M160AA
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CGA5L2X5R1E225M160AA PDF
Type Description
Series:CGA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.075" (1.90mm)