LD051A101JAB4A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
LD051A101JAB4A PDF
Type Description
Series:LD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.94mm)