C1812X7R202-102MNE
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812
DataSheet
C1812X7R202-102MNE PDF
Type Description
Series:HVC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.087" (2.20mm)