FK11X7S1H475K
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FK11X7S1H475K PDF
Type Description
Series:FK
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)