2220J0160273KCR
Description
CAP CER 0.027UF 16V C0G/NP0 2220
DataSheet
2220J0160273KCR PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.098" (2.50mm)