VJ1206Y224KXQTW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.22UF 10V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
VJ1206Y224KXQTW1BC PDF
Type Description
Series:VJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.041" (1.05mm)