CC0402MRX5R8BB225
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0402
DataSheet
CC0402MRX5R8BB225 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.028" (0.70mm)