C0805C333F3GECAUTO7210
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0805 33NF 25V C0G 1%
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C0805C333F3GECAUTO7210 PDF
Type Description
Series:ESD SMD Auto C0G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, ESD Protection
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)