SR305E334ZAA
Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL
DataSheet
SR305E334ZAA PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)