C1210X153F8JACAUTO
Description
CAP CER 0.015UF 10V U2J 1210
DataSheet
C1210X153F8JACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto U2J Flex
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:U2J
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.88mm)