SR071A101JARTR2
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SR071A101JARTR2 PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)