C0402C271F4JAC7867
Description
CAP CER 270PF 16V U2J 0402
DataSheet
C0402C271F4JAC7867 PDF
Type Description
Series:SMD Comm U2J
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:270 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:U2J
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)