C062C105K5R5TA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C062C105K5R5TA PDF
Type Description
Series:LDD Comm X7R
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)