SR301E474MAR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SR301E474MAR PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)