C1210C272KGRAC7800
Description
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1210
DataSheet
C1210C272KGRAC7800 PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R HV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2700 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.075" (1.90mm)