VJ1206Y564MLJAJ32
Description
CAP CER 560000 PF 16V X7R 1206 P
DataSheet
VJ1206Y564MLJAJ32 PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.067" (1.70mm)