HC1210XR103K102
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.01UF 1KV X7R 1210
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HC1210XR103K102 PDF
Type Description
Series:HC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.01 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)