SMC1206K152
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SMC1206K152 PDF
Type Description
Series:SMC
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.031" (0.80mm)