SV13HC102KAR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SV13HC102KAR PDF
Type Description
Series:SV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)