0805X225M250CT
Manufacturer
Walsin Technology
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0805X225M250CT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)