FG28X5R1E155KRT00
Description
CAP CER 1.5UF 25V X5R RADIAL
DataSheet
FG28X5R1E155KRT00 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)