FK20X7R1E106MR000
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FK20X7R1E106MR000 PDF
Type Description
Series:FK
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)