M3253506E2Z225KZMB
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
M3253506E2Z225KZMB PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-32535
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.110" (2.79mm)